Jak uniknąć pójścia do więzienia?

Często klienci zadają mi pytanie, czy można coś zrobić, by uniknąć kary więzienia? Otóż tak! Nie oznacza to jednak, iż kara nie zostanie wykonana w inny sposób. Alternatywą dla osadzenia w zakładzie karnym jest odbycie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Aby móc skorzystać z tego dobrodziejstwa, trzeba jednak spełnić pewne warunki:

      • orzeczona kara musi być mniejsza lub równa okresowi 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności,
      •  albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 §2 KK (recydywa podstawowa i wielokrotna), art. 64a KK (wymierzanie kary w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę) lub art. 65 §1 i 2 KK (przestępstwo jako stałe źródło dochodu lub działanie w grupie lub związku przestępczym i przestępstwo o charakterze terrorystycznym)

      • wszyscy dorośli domownicy muszą wyrazić zgodę na wykonywanie przez Ciebie kary w systemie dozoru elektronicznego w ich miejscu zamieszkania, a także na przeprowadzanie przez upoważniony podmiot dozorujący czynności kontrolnych w miejscu ich pobytu, polegających na sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania elektronicznego urządzenia rejestrującego oraz nadajnika. 

      • w Twoim miejscu zamieszkania istnieją odpowiednie warunki techniczne umożliwiające wykonanie kary w ramach SDE (energia elektryczna, sygnał telefonii komórkowej),

      • wykonanie kary w ramach SDE jest wystarczające dla osiągnięcia celów kary, a stopień demoralizacji sprawcy nie jest zbyt wysoki,

      • czynu nie popełniono w ramach recydywy wielokrotnej (art. 64 § 2 k.k.);

    Na czym zatem polega odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego (SDE)?

    Odbywanie kary w SDE polega na tym, iż skazany założony ma na nodze (ewentualnie ręku) nadajnik przypominający zegarek (tzw. opaskę). Nadto w miejscu wykonywania kary zamontowane jest specjalne urządzenie monitorujące, czyli odbiornik. Odbiornik ma za zadanie odbieranie sygnału z nadajnika, przy czym brak sygnału oznacza oddalenie się poza zasięg odbiornika, czyli opuszczenie mieszkania/domu.

    Czy opuszczenie mieszkania w czasie odbywania kary w SDE jest możliwe?

    Tak! Wbrew powszechnemu przeświadczeniu w toku odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego możliwe jest opuszczanie miejsca zamieszkania np. w celu wykonywania pracy, w celach edukacyjnych, związanych z kultem religijnym czy też związanych ze spotkaniami z rodziną. Przy wydawaniu postanowienia, sąd penitencjarny szczegółowo przesłuchuje skazanego, analizuje dostarczone dokumenty, badając jego codzienny tryb życia, obowiązki itd. I na tej podstawie ustala szczegółowo godziny, w których skazany może opuszczać miejsce zamieszkania.

    Czy wniosek o dozór elektroniczny można złożyć będąc w zakładzie karnym?

    Tak! Złożenie wniosku możliwe jest zarówno przed rozpoczęciem (od razu po uprawomocnieniu się wyroku), ale także po rozpoczęciu wykonywania kary w zakładzie karnym. Należy jednak pamiętać, iż całość orzeczonej (a nie pozostałej do odbycia kary) nie może przekraczać 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 §2 KK, art. 64a KK lub art. 65 §1 i 2 KK.

    Jaki sąd będzie właściwy do rozpoznania wniosku?

    W sprawach związanych z udzieleniem zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego właściwy jest sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa. A więc w sytuacji, gdy skazany rozpoczął już wykonywanie kary w zakładzie karnym, nie będziemy brać pod uwagę jego miejsca zamieszkania, a położenie zakładu karnego, w którym aktualnie się znajduje.

    Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej, a w celu zasięgnięcia konsultacji należy skontaktować się z adwokatem używając danych wskazanych w stopce lub za pośrednictwem poniższego formularza.  

    Udostępnij

    Dziękuję za wiadomość